برگزاری دوره ارتقاء سواد رسانه‌ای و تعالی فرهنگی

دوره “ارتقاء سواد رسانه‌ای و تعالی فرهنگی” ویژه مدیران روابط عمومی و مسئولان فرهنگی دفاتر ائمه جمعه استان فارس”، در مورخ ۵ و ۶ آبان با هدف آشنایی با اصول روابط عمومی، سواد رسانه ای، تولیدات مجازی، تحول و مدیریت فرهنگی و تشکیلاتی در شیراز برگزار شد.

آیت الله دژکام، خطاب به مسئولین دفاتر امام‌ جمعه استان فارس، گفت: شما عزیزان که در دفاتر ائمه جمعه هستید، یک مسئله را باید ابتدا به صورت عملی پذیرفته باشید و آن اینکه از ایجاد غوغا سالاری و هرج و مرج در فضای شهر جلوگیری کنید. یعنی علاوه بر خود امام جمعه شهر، مسئولان دفتر او نیز باید نقش پدر معنوی را در سطح شهر داشته باشند و آرامش و هم افزایی و برادری را القا کنند و از ایجاد اختلاف و وارد شدن به نزاع های سیاسی و یا اجتماعی پرهیز کنند.

وی افزود: البته گاهی اوقات رفتار برخی از ما به نحوی بر خلاف این هدف است و همین باعث می شود نتوانیم رسالت خود را به نحو احسن انجام دهیم. رهبر معظم انقلاب فرمودند که در فضای مجازی دارد آبروی افراد برده میشود و این نشان می دهد برای جلوگیری از غوغا سالاری‌ها باید بتوانیم یک جامعه اخلاقی و منظم بسازیم.

امام جمعه شیراز در اهمیت رعایت نظم و انضباط بیان کرد: باید مراقب بود که ما به عنوان قشر حزب اللهی جامعه به دشمن برای ایجاد این هرج و مرج در هیچ سطحی کمک نکنیم. باید بپذیریم که خیلی از ما هنوز آنگونه که باید، ملزم به رعایت نظم نیستیم و وقتی خودمان نظم نداشتیم زمینه بی نظمی را در جامعه هم فراهم آورده ایم.

آیت الله دژکام استقلال دفاتر امام جمعه را ضروری دانست و افزود: اگر بنا باشد که ما از سازمان ها و ارگان های مختلف بخواهیم بابت مجموعه نمازجمعه، کمک مالی بگیریم آیا میتوانیم از آنها در زمانی که نیاز است انتقاد کنیم؟ نماز جمعه باید مستقل و مردمی اداره بشود. این مساله درخصوص حوزه علمیه نیز صدق می کند و حوزه، مستقل و مردمی بوده و مستقل و مردمی خواهد ماند.

وی تصریح کرد: وظیفه اول همه ما این است که دین‌دارانه در عرصه اجتماع فعالیت کنیم. گاهی ممکن است خیلی کارها کرده باشیم اما با ندانم کاری آن را خراب کنیم. در حالی اگر این رویه را درست انجام دادیم یک قدم جلوتر خواهیم بود.

امام جمعه شیراز، بیان داشت: اگر ما مستقل و مردمی باشیم، آنگاه به شکل مطلوب نیز میتوانیم مطالبه عدالت کنیم اما اگر ما اهل عدالت نباشیم نمیتوانیم برای اصلاح جامعه تلاش کنیم و به نتیجه برسیم.

آیت الله دژکام حفظ آبروی شخص در مطالبه گری را لازم دانست و اظهار کرد: باید در جامعه مطالبه گری صحیح و منطقی داشته باشیم و اگر در جامعه ما مطالبه گری نباشد امید در جامعه نابود خواهد شد. اما مطالبات ما باید مودبانه باشد و ادب و آبروی افراد را برای مطالبه گری زیر پا نگذاریم.

آیت الله دژکام در پایان بیان کرد: در تولیدات رسانه‌ای هم همین مسئله باید رعایت شود و حفظ ادب و رعایت اخلاق در همه ی این عرصه‌ها باید اولویت داشته باشد. وقتی ما مطالبه گری و انتقادی نسبت به یک مسئول داریم باید این نکته را هم در نظر بگیریم که هر کاری که یک مسئول انجام میدهد یک‌ سری مقدمات و ملاحظات دارد که گاهی ممکن است ما از آن مطلع نباشیم. البته این نکته به این معنا نیست که مطالبه و انتقاد نباشد. اما باید همه جوانب را در نظر گرفت و به اخلاقی ترین شکل ممکن،نقد و مطالبه کرد. این مهم، باید مورد توجه همه رسانه ها نیز قرار بگیرد.

در تولیدات رسانه ای ادب و اخلاق رعایت شود.

این دوره با همکاری موسسه آموزش عالی امام خمینی ره ، شهرداری شیراز و سازمان فضای مجازی سراج مرکز فارس برگزار گردید.

برگزاری دوره ارتقاء سواد رسانه‌ای و تعالی فرهنگی

نظرات بسته شده است.