«هفت خان شستن» و «نذر نفس» منتشر شد.

دو کتاب «هفت خان شستن»؛ خاطرات طلاب جهادی فعال در تغسیل و تدفین اموات کرونایی و «نذر نفس»؛ خاطرات گروه‌های جهادی شیراز در مبارزه با کرونا، به همت انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد.

دو کتاب «هفت خان شستن»؛ خاطرات طلاب جهادی فعال در تغسیل و تدفین اموات کرونایی و «نذر نفس»؛ خاطرات گروه‌های جهادی شیراز در مبارزه با کرونا، به همت انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد.

 «هفت خان شستن»، سومین جلد از مجموعه عناوین انتشارات راه یار در رده «مدافعان سلامت» است که محمدحسین عظیمی و زهراسادات هاشمی، تحقیق و محمدجواد رحیمی نیز تدوین آن را برعهده داشته‌اند.

در بخشی از مقدمه کتاب «هفت خان شستن» چنین می‌خوانیم: «… از بس توی گوشمان خوانده بودند که عصبی و عقب‌مانده هستیم، داشت باورمان می‌شد؛ اما به وقت کرونا، نه به فروشگاهی حمله کردیم، نه حرمت کسی را شکستیم و نه به داروها و وسایل بهداشتی بقیه کشورها چشم طمع دوختیم. به جای همه اینها رفتیم پای کار. یکی برای تولید ماسک داوطلب شد، یکی برای ضدعفونی معابر. پرستارها هم رفتند توی دهان شیرتا مردمشان را نجات دهند. حتی برای حفظ حرمت اموات کرونایی، عده‌ای داوطلب شدند، پیه همه چیز را به تنشان مالیدند و رفتند توی غسالخانه. انگار حال‌و‌هوای دهه شصت را از پستوی تاریخ درآورده بودند تا یک بار دیگر تکرار شود.

اگر خبر این فداکاری‌ها کنار تخت بیمارستان‌ها، کنج کارگاه‌های تولید ماسک، کف خیابان‌ها یا روی سنگ غسالخانه‌ها جا می‌ماند و فراموش می‌شد، برخی رسانه‌ها بدون هیچ دست‌اندازی ذهن مخاطب‌هایشان را عاریه می‌گرفتند و همه چیز را تحریف می‌کردند. در این بمباران خبری و تحریف وقت و بی‌وقت حقایق، ثبت و نشر خاطرات نیروهای جهادی می‌توانست مثل شلیک منور، راه و بی‌راه را از هم جدا کند. این شد که به سراغ تیم غسالخانه شیراز رفتیم و پای صحبت‌های آنها نشستیم تا خاطراتشان را در قالب کتابِ پیشِ رو منتشر کنیم…»

هفت خان شستن

کتاب «هفت خان شستن»؛ در 200صفحه، شمارگان 1500نسخه و با قیمت 25هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است.

براساس این گزارش، در مقدمه کتاب «نذر نفس» نیز به عنوان چهارمین جلد از مجموعه عناوین انتشارات راه یار در رده «مدافعان سلامت»، این‌طور آمده است: «کرونا به شیراز رسیده بود و مثل حرم امام رضا(ع) خبری از تحویل سال نو در حرم برادرش شاهچراغ هم نبود… ویروس، غنی و فقیر نمی شناخت و مثل زمان جنگ هم نبود که عده ای فِلِنگ را ببندند و به کشورهای دیگر پناه ببرند…

پشت این همه دلهره، در شیراز مثل بقیۀ شهرهای ایران چراغ گروه های جهادی روشن شد. مسجد هر محل پایگاهی شد برای به میدان آمدن و مقابله با این ویروس حریص! درست زمانی که کشورهای دیگر در حال غارت ماسک و تجهیزات ضدکرونایی از یکدیگر بودند، با سخنان رهبر انقلاب مبنی بر گسترش فعالیت های جهادی، مردم چنان قوت گرفتند که چه عَلمداران زمان جنگ و چه نسل جدید آفتاب و مهتاب ندیده، هر مکانی را تبدیل به کارگاه دوخت ماسک کردند و خیلی زود نیاز به ماسک در شیراز و حتی در کل کشور تأمین شد.

نذر نفس

در شیراز طرح صاحب خانۀ خوب راه افتاد و برخلاف کشورهای اروپایی و آمریکایی، مردم به جای اینکه نان و آب از دست یکدیگر بکشند، بسته های غذایی و بهداشتی تهیه کردند و بیش از پیش به یاری همدیگر شتافتند؛ حتی پزشکان و پرستاران جهادی برای رسیدگی به سالمندان به خانه هایشان رفتند. این کتاب گوشۀ کوچکی از فعالیت های مؤثر و به موقع فعالان عرصۀ کرونا در شیراز را در پنج فصل بیان میکند.»

در پشت جلد نیز به تقدیر رهبر انقلاب از جهادگران شیرازی اشاره شده و آمده است: «توی ذهنمان، راضی کردن صاحب خانه ها کار آسانی نبود؛ اما به قدری صاحب خانه ها روی خوش نشان دادند که باور نمیکردیم. خیلی زود، فعالیتمان گسترده شد؛ از مشهد و اصفهان و تهران هم تماس میگرفتند… کار را ادامه دادیم تا رسیدیم به شب نیمۀ شعبان. آن شب، احیاء خانگی داشتیم، صبحش خوابم برد. نزدیک ظهر از خواب پریدم. تا گوشیم را روشن کردم، سیل پیام ها به سمتم سرازیر شد. حاج آقا تبریک، حاج آقا خداقوت. با خودم گفتم صد رحمت به اصحاب کهف!
همین جور، هاجو واج پیام ها را دنبال کردم تا به یکی از پیام ها رسیدم که نوشته بود: «حاجی، تبریک میگم. حضرت آقا در سخنرانی امروزشون اسم شیراز رو آوردن و از کار شما تقدیر کردن.» پیام ها را جدی نگرفتم. گفتم این روزِ عیدی، بچه ها شیطنتشان گل کرده. باور هم نکردم تا وقتی که صحبت های آقا را با گوش خودم شنیدم. وقت نماز ظهر بود. سجدۀ شکر رفتم و اشک شوق ریختم.»

بنابرین گزارش، کتاب «نذر نفس» نیز که تحقیق آن برعهده محمدحسین عظیمی، زهراسادات هاشمی، سیدمحمدهاشمی بوده و تدوین آن توسط اسما میرشکاری‌فرد صورت گرفته، در 200صفحه، شمارگان 1500نسخه و با قیمت 30هزار تومان به همت انتشارات «راه یار» راهی بازار نشر شده است.

علاقمندان جهت تهیه این دو کتاب که حاصل همکاری دفتر تاریخ شفاهی شیراز و واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است، علاوه بر کتابفروشی‌ها، می‌توانند از طریق صفحات مجازی ناشر @raheyarpub و سایت vaketab.ir نسبت به سفارش کتاب اقدام کنند. همچنین در صورت نیاز می‎توانند با شماره 02142795454 تماس بگیرند.

نظرات بسته شده است.