موسسه بین المللی هاتف

سخن مدیر

چه چیزی شما را بر آن داشت تا موسسه  بین المللی هاتف را راه اندازی کنید؟

✓دو مساله مرا به راه اندازی این مرکز سوق داد. از یک سو از ابتدای ورود به دانشگاه با زبان زیسته‌ و دغدغه‌ی جذاب سازی آموزش زبان (عربی) را داشته‌ام و از سوی دیگر مدتی است به دنیای فعالان بین الملل ورود کرده‌ام و علاوه بر ارتباط با افراد زیادی از کشورهای عربی، تقریبا ارتباط‌های زیادی با گروه های بین الملل در کشور داشته و دارم که همه‌ی این مسائل و یا بهتر بگویم دو سویه‌ی “زبان” و “عرصه‌ی بین الملل” مرا بر آن داشت تا از این پس برای ساختن پلی از دنیای اول برای ورود به دنیای دوم تلاش کنم.

 

علت انتخاب نام هاتف؟

✓هنگام انتخاب نام به مولفه‌های بسیاری فکر می‌کردیم از جمله کوتاه بودن، مفهوم بودن در حداقل دو زبان، مرتبط بودن با عرصه‌ی بین الملل و حتی جلوه‌ی بصری کلمه. در نهایت همه‌ی این ویژگی‌ها را در هاتف یافتیم؛ هم در فارسی و عربی مفهوم است (به معنای ندا) و هم به گونه‌ای با حوزه‌ی کار بین الملل ارتباط معنایی دارد چرا که فعالیت در این عرصه به مثابه‌ی تقویت ندای حق بوده و زبان دانِ کنشگر به گونه‌ای به بلندگوی مستضعفان در جهان تبدیل می‌شود.

 

ضرورت و هدف شکل گیری موسسه؟

✓امروز در کشور، گروه‌ها و افراد بسیاری، متوجه ضرورت فعالیت بین المللی در حوزه‌ی کشورهای مختلف شده و از همین سو شاهد تولد و رشد گروه‌ها، سازمان‌ها و موسسه‌های بسیاری در لایه‌های مردمی، دانشجویی، دولتی و… می‌باشیم. بدون شک همه‌ی این گروه‌ها در همان ابتداهای راه متوجه ضرورت یادگیری زبان به عنوان یکی از ابزارهای لازم کار بین الملل شده و در صدد یافتن راهی کوتاه و مطمئن برای یادگیری زبان می‌شوند. موسسه‌ی بین المللی هاتف شکل گرفت تا راه یادگیری زبان و مهارت‌های تخصصی لازم را با رویکرد کنشگری بین المللی برای فعالان عرصه‌ی بین الملل هموار سازد و به یک مرکز تخصصی تبدیل شود تا فعالان و دغدغه‌مندان عرصه‌ی بین الملل با خیالی آسوده آموزش‌های زبانی و مهارت‌های لازم را دریافت نمایند.

 

آیا موسسه صرفا به آموزش زبان خواهد پرداخت؟

✓قطعا خیر.

به طور کلی هدف موسسه ارائه‌ی آموزش و خدمات لازم به جامعه‌ی نخبگانی دغدغه‌مند، مبلغان و فعالان بین الملل است. از تربیت زبان دان به همراه آموزش تجهیزات لازم گرفته تا تربیت راهنمای گردشگر با رویکرد ایرانی اسلامی (در آینده) و حتی هموار نمودن راهِ ورود به عرصه‌ی تجارت با سایر کشورها برای نیروهای دغدغه‌مند حوزه اقتصادی از طریق آموزش‌های لازم.

همچنین شایان ذکر است که زبان به مثابه‌ی یک ابزار برای کنشگر بین الملل را باید در بستر همان بین الملل دید که خود نیز مستلزم ابزارهایی دیگر از جمله آشنایی با فرهنگ آن زبان، نحوه تعامل با گویشورانش، تمرین کنشگری در حوزه جامعه‌ی هدف، یادداشت و توییت نویسی، آشنایی با رسانه و فضای مجازی، فعالیت در فضای مجازی به همان زبان و مواردی از این قبیل می‌باشد که موسسه‌ی بین المللی هاتف به ابزارهای جانبی یادگیری زبان نیز توجه ویژه داشته و سعی دارد زبان و سایر مهارت‌ها را برای هدفی بزرگتر (کنشگری و سکانداری) آموزش دهد و نه صرفا زبان برای زبان.

 

 در این بازه چند ماهه موسسه چه فعالیت‌هایی انجام داده و چه زبان‌هایی در موسسه آموزش داده می‌شود؟

✓در این مدت تلاش موسسه بر برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی با محوریت زبان عربی و حوزه کشورهای عربی بوده. از جمله کارگاه مکالمه عربی، آموزش فعالیت در توییتر به زبان عربی ویژه فعالان توییتری، وبینار آشنایی با فرهنگ عربی، وبینار تقویت مهارت‌های زبانی و کارگاه تولید محتوا با موبایل ویژه مدرسان، دانشجویان زبان عربی و طلاب که برخی از فعالیت‌ها با همکاری مراکز علمی و بین المللی از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه امام صادق، مجمع بین الملل فارس، مرکز بین الملل حوزه علمیه فارس و بخش بین الملل عتبه رضویه صورت گرفت.

✓همچنین شبکه مترجمان و کارکنان بخش عربی موسسه راه اندازی شده که همکاران جهت انجام خدماتی چون مشاوره پژوهشی، ترجمه از عربی به فارسی و فارسی به عربی، ویرایش، تایپ، پاورپوینت، خلاصه نویسی و… آماده همکاری با مراکز و افراد هستند.

✓و بخش دیگری که جهت کارآفرینی برای دانشجویان رشته‌ی عربی و سایر افرادی که در زمینه‌ی عربی تخصص دارند در حال راه اندازی می‌باشد، بخش تولید محتوای دیجیتال است که ماموریت این بخش تولید محتوای آموزشی جذاب برای مدرسان زبان عربی در سطح مدرسه،  دانشگاه و حوزه می‌باشد.

✓در پاسخ به سوال دوم در حال حاضر فقط زبان عربی اما در سال 1400 لهجه عراقی، آموزش فارسی به گویشوران عرب و انگلیسی نیز اضاف خواهد شد ان شاء الله.

 

هاتف را چند سال آینده در چه جایگاهی می‌بینید؟

✓مرجع آموزش‌های زبانی – مهارتی در عرصه مقاومت و بین الملل با رویکرد کنشگری بین المللی مجهز به حداقل 3 زبان. ان شاء الله

 

راه ارتباطی با موسسه؟

✓شماره تماس و  فضای مجازی:

09906040097

@hatef_int

✓صفحه‌ی موسسه در فضای مجازی (اینستاگرام)

https://www.instagram.com/hatef_int

✓آدرس سایت (در حال تکمیل است)

موسسه بین المللی هاتف

 

نظرات بسته شده است.