کار تشکیلاتی ، اوج اخلاق اجتماعی

می‌فرماید رسول گرامی اسلام مؤمن پیش مؤمن آرامش پیدا می‌کند، جگرش حال می‌آید خنک می‌شود، مثل کسی که جگرش تشنه است به آب خنک می‌رسد. آقا ما به مؤمنین می‌رسیم اینجوری نمی‌شویم. آقا در مورد مؤمنین این را توضیح دادند، نه هر امّ قمری که خب عزیز من. مؤمنین همدیگر را می‌بینند اینجوری جگرشان حال می‌آید.
ما اگر اخلاق اسلامی را در روابط اجتماعی‌مان داریم رعایت می‌کنیم، حداقلی از اخلاق اسلامی هست. بهترین‌های جامعۀ ما را جمع بکنید نوعاً عاری از این فضائل هستند. نماز شب که نیست که آقایان بروند خانۀ‌شان یواشکی بخوانند. ما از روابط اجتماعی داریم صحبت می‌کنیم. خلوص نیّت نیست که طرف در دلش باشد ما بخواهیم متّهمش بکنیم. ما بی‌جا می‌کنیم کسی را متّهم بکنیم. اینها که نیستش که. روابط اجتماعی را ما داریم با چشم می‌بینیم.
آقا نه اینها آدم‌های مهربانی هم هستند. اگر مهربان هستند امّا اهل تشکیلات و تعامل نیستند، خالی‌بندی است عزیزم، باور نکن. راست می‌گویی؟ با هم مهربان باشید توی کار تشکیلاتی ببینم حالا. اگر توانستید استعدادهایتان را به هم قرض بدهید. اگر توانستید امتیازهای شخصی‌تان را بگذارید دیگران هم بیایند سر سفره‌اش بنشینند. می‌گوید نه نه نه، من سفره می‌اندازم، ولی امتیازات من، توانایی‌های من مال خودم، یک کارخانه می‌زنم کار خودم، یک فیلم می‌سازم کار خودم، بعد پول درمی‌آورم بعد به شما گرسنه گداها سفره می‌اندازم بیایید بنشینید بخورید.
اینجوری به مشارکت می‌گذاری استعدادهای خودت را؟ مهربانی را هم چی تصوّر می‌کنند؟ در کنار همدیگر قفل نشویم به هم ها! همکار بشویم دعوا می‌شود. سلام بدهیم، سلام سلام، چطوری تو؟ خداحافظ شما شرّت کم، خداحافظ شما. نوکرم، شرّت کم. شرّت کم خداحافظ، من. این شرّت کم در تمام لبخندهای ما قربونت بشوم بفرما خدمتتان هستیم فدایت بشوم هست. فدایت بشوم شرّت کم. اینجوری می‌کند ها! اینجوری، آخرش یک هول می‌دهد می‌گوید بیا برو عقب. و این یعنی اخلاق نداریم. یعنی معنویت نداریم. یعنی نفهمیدیم دین از ما چی می‌خواهد.
تو که بلد نبودی عرضه نداشتی چند نفر را دور هم جمع کنید یک گروه راه بیاندازید، این چه پوزیشنی است داری برای من درمی‌آوری؟ پنج میلیون صهیونیست است با هم هستند، پنج میلیارد را دارند می‌چاپند. می‌فرماید: «والله لأظُنُّ أنَّ هؤلاء القَوم سَیَدالونَ مِنکُم بِإجتماعِهِم عَلَی باطِلِهِم وَ تَفَرُّقِکُم عَن حَقِّکُم»؛ این قوم، قومی که دشمنان همین یاران امیرالمؤمنین علی(ع) هستند بین شام و عراق در واقع اختلاف بود دیگر. اینها به شما غلبه خواهند کرد. به خاطر چی؟ به خاطر اجتماعشان بر باطل و تفرّق شما بر حق.
حق با شماست ولی شما تفرقه دارید. آنها ولی اجتماع دارند. اینها به شما غلبه خواهند کرد. شیطان کمکشان می‌کند. می‌گوید آقا صبر کن، سعۀ صبر داشته باش، بالاخره این اختلاف‌نظر هست. شما چی می‌گویی عزیزم؟ شما بفرمایید. آقا شما هم حرف ایشان را باید قبول کنید دیگر. شما الحمدلله با هم اختلاف ندارید. همۀ‌تان شریک هستید در اینکه می‌خواهید جنایت کنید، با هم مشارکت کنید که ان‌شاءالله این خباثت‌تان از بین نرود، آنها هم می‌گویند چشم و چقدر تو وجودت ضروری است برای اینکه ما با هم اتّحاد داشته باشیم. شیطان اصلاً در جلسۀ‌شان است.
از دوستان هنرمند خودمان تقاضا می‌کنم که بیایند در این زمینه فرهنگ مردم را تغییر بدهند. گروه‌هایی که تشکیلات راه انداختند یک خدمتی کردند، آنها را بیاورند الگو قرار بدهند، آدمیّت آنها را به رخ ما بکشند. مؤمن پیش مؤمن آرامش پیدا می‌کند، جگرش حال می‌آید خنک می‌شود، مثل کسی که جگرش تشنه است به آب خنک می‌رسد. آقا ما به مؤمنین می‌رسیم اینجوری نمی‌شویم. چون ما گفتیم قربانت شرّت کم!

نظرات بسته شده است.